MORBIDNÍ OBEZITA

Aktualizováno: 9. 9. 2020Dnešní čtení OSMRTI věnujeme čerstvému zážitku posledních dní. Setkali jsme se s tělem o hmotnosti 350 kg… Ano, čtete dobře, tělo jedince o velikosti čtyř průměrných lidí, tělo, které beze zbytku vyčerpá limity veškerých výtahů v běžných obytných i komerčních budovách, mimo obchodní centra, nebo sídliště. Prostě 4 v 1. Nebudeme moralizovat, jen poodkryjeme roušku úkonům, které po skonu takového jedince – je jedno, zda ženského, či mužského rodu následují.


Manipulace

A tím nemáme na mysli manipulaci mentálního charakteru, ale manipulaci fyzickou. Tělo bezvládně spočívá v poslední poloze. Pokud je čas od doby úmrtí krátký, je to nesmírně náročné, pokud je však nebožtík kdesi odloučen od každodenní kontroly a venku panují horké klimatické podmínky, začíná téměř hororový scénář. Tělo vstupuje do procesu, kde neplatí lidské výmluvy a omlouvání stavu, do kterého se tento morbidně obézní jedinec dostal. Je to nevratný, nezadržitelný proces, jehož pravidla jsou jasně daná. I když ke ztrátě důstojnosti došlo pravděpodobně již za života, zde se odehraje něco, co je daleko za hranicemi fantazie i těch nejotrlejších. Začíná fyzická fáze rozkladu.350 kg děleno – kolika vlastně? Kolik dospělý muž zvedne a kolik unese jsou dvě rozdílné hodnoty. Pokud si k tomu přimyslíte ochrannou neprodyšnou kombinézu, ochrannou masku, která zaručí ztížené dýchání a stísněné prostory nejen v místě nálezu – typicky byt, dům, začne vám docházet, o čem dnes píšu. A k tomu si stále musíte připomínat, že jste Pohřební ústav, nikoliv nějaká armáda likvidující následky přírodní, nebo jiné katastrofy, zavolali vás, abyste důstojně vyprovodili nebožtíka, lépe řečeno lidskou schránku na poslední cestu, nikoliv proto, abyste uklidili spoušť a zkázu. Takže pokud číslo 350 vydělíte čtyřmi, dostanete se na číslo 87,5. Téměř 90 kg na jednoho = nesmysl. Přidáte tedy další čtveřici a dostanete výsledek 43,75 kg na jednoho nosiče. To již zní „únosně“ ale představte si celou velikost takového seskupení a jeho průchod po schodišti, chodbou, naložení do vozu, vyložení na patologii, představte si vlastně i rakev, která pojme takovou masu… Je to nepředstavitelné, to máte pravdu. Mimochodem, i běžné kremační pece jsou stavěny v rozměru, který určila norma. A stále mějte na mysli slovo Důstojnost. A k tomu nastupuje umění improvizace, zkušenosti a velké umění krizového řízení.


Jedná se totiž o celkem krizovou situaci. Nejsou výjimky, kdy se tělo dostane mimo budovu pouze po bouracích pracích v interiéru. Tito lidé často žijí pouze se svým jídlem a televizorem, společníkem, který jim zajišťuje přísun jídla a pomáhá s velmi základní hygienou. Jejich apetit je nezlomný, přísun škodlivých kalorií bezedný a následky jejich chování fatální. Slíbil jsem na začátku, že nebudu moralizovat, nepřísluší mi soudit někoho za to, jak vypadá, ale… Samozřejmě si dokážu představit i těch tisíc výmluv a důvodů, svalování viny a nevím co ještě, ale… Dovolím si pouze jedno. Je to absolutní bezohlednost. Bezohlednost v rámci hesla „Po nás potopa“, bezohlednost, která potrápí velký tým lidí, kteří budou nuceni zařídit důstojný odchod takového těla na jeho poslední cestě. A ta se nedá odbýt větou „mě se ven nechce“.


Ale abychom popsali problém ještě důsledněji, nemusí se jednat ani o tak strašlivou masu, i poloviční hmotnost je problematická, pokud dojde ke skonu například o samotě, v napuštěné vaně. Nemá smysl zacházet do podrobností, protože by to nebylo hezké čtení, ale zmíním zde krom hromady ochranných prostředků a velkého množství personálu na jednom místě jen několik dalších „pomocníků“. Hever, jeřáb, kladky, kurty, extra veliká nejen rakev, ale vlastně všechno, navíc s obrovskou pevností a vysokou nosností. Každý zákonem daný úkon s tělem je obrovským problémem, který vyžaduje unikátní řešení. 120 kg dvoumetrový chlap, to je celkem rutina, ale toto jsou téměř tři takoví pořízci v jednom těle.(Ne)bezpečnost

V úvahu je třeba vzít i bezpečnost/nebezpečnost celého procesu, který nastává okamžikem skonu takového člověka. Skonem člověka a smrtí mozku – ovládacího a řídícího centra celého organismu dochází totiž k vypnutí všech bezpečnostních mechanismů. Všechny záklopky, svěrače, které drží obsah uvnitř tak začnou povolovat. Je to prostý fakt, není to žádná speciální situace, to se děje u všech váhových kategorií a u všech živočichů. Zde ale musíme mít na mysli, že máme co do činění s velikostí XXXXL, čtyři v jednom samozřejmě ve všech směrech. Vyšší hygienické zabezpečení se v tomto případě stává extrémně náročným úkonem, opět s potřebou obrovské míry vynalézavosti při dodržení všech zásad a pravidel.


Dalším krokem manipulace je pak určité zformování těla, aby se vešlo do největší rakve, kterou je schopna pojmout kremační pec. Tělo NELZE vložit ke kremaci bez rakve, takže se prostě musí vejít. Celý tým je při těchto úkonech samozřejmě v nadstandardním režimu ochrany, takže v kombinézách, s celo-obličejovými maskami. Poslední případ vyžadoval obalení celého těla do látky a následné vpasování do největší rakve na našem trhu. Bylo to již opravdu na doraz, pokud by se jednalo o ještě většího jedince, vznikl by obrovský problém.

Ten problém totiž spočívá nejen ve vyproštění zemřelé osoby z jeho obydlí, nebo místa skonu, ale ve všech následujících úkonech. Od jakékoliv manipulace, naložení, převozu, vyložení, chladírenská zařízení ani kremační pece nejsou připraveny na „dvojvozíky“, nebo „dvojrakve“. A pak je tu otázka, dvoj až troj úkonů a nákladů…


Nemluvit v těžké chvíli o penězích

Ne, nejsme necitelní zlatokopové, to opravdu ne, je tu však určité ale… A to dosti bolestné, neboť někdo přijde o blízkého člověka a má v srdci bolest a žal. Nebožtík však vykazuje parametry několika nebožtíků. Pozůstalí ztratili jednoho, pohřební ústav pracuje s ekvivalentem několika. Dovolím si přidat jednu zkušenost, která vše tak trochu vysvětlí. Když na věčnost před pár lety odešla naše milovaná fenka, bydleli jsme ve městě. Vykopat hrob někde na ulici a udělat křížek z kamínků moc dobře v Holešovicích nejde, ale zjistili jsme, že existuje zvířecí krematorium. Zavolali jsme tam a velmi ochotná dáma nám vše vysvětlila, sjednala termín a pak položila finální otázku – jak velká byla vaše čuba, kolik asi vážila…? Po odpovědi rotvajlerka, 46 kg poděkovala a řekla, že to spadá do hmotnostní kategorie za 10 000 Kč. Pouze kremace. Možná se může takové srovnání zdát nešťastné, ale není – pes má duši stejně jako člověk, živočich – savec, jako člověk a inteligence mnohdy… A zde funguje podotýkám principiálně stejná služba se zohledněním hmotnosti.

Jak jsem slíbil na začátku, nechceme moralizovat, sahat do svědomí, kárat, poučovat, ale jen vysvětlit situaci, která se začíná objevovat stále častěji. Češi již několik let patří k nejtlustším národům na světě. Dokonce si koledujeme o medailové umístění. Proto je tu zdvižený prst, který říká: přátelé, nelze to přehlížet do nekonečna!

Takže až vás příště přepadne opět nezřízená chuť se něčím nacpat k prasknutí vzpomeňte si, že jednou si to za někdo „pěkně odnese“.

Tak na sebe dávejte pozor a žijte s úsměvem na rtech!


Pod čarou, pro otrlé

Ještě reálná fotografie případu bez příkras. Tělo nebožtíka v popředí je rozmazáno záměrně, ale všimněte si poměru velikostí. A to jak u největší naší rakve, tak hlavně u kolegy vedle těla. Je to standardně rostlý muž s výškou 1,85 m a hmotností 90 kg.


Dokonce jsme našli i výtečné ilustrační video, které vzniklo před operací muže v Anglii. Počítačová animace ukazuje, jaký je poměr tělesné kostry a orgánů vůči nabranému tuku. Vidíte sami, že při takových hmotnostech je jakýkoliv pohyb, nebo život neslučitelný s touto hmotou.96 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše